bliźniak vintage

projekt przebudowy architektury i wnętrz domu jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej

lokalizacja: Poznań
inwestor prywatny

rok projektu: 2022
status: w trakcie realizacji

Projekt przebudowy bliźniaka w stylu Vintage to spójna wizja przekształcenia istniejącej struktury mieszkalnej z lat 50. na współczesne standardy i potrzeby inwestora.

Główną ideą projektu było zachowanie i podkreślenie charakteru architektury. Proste, eleganckie bryły budynku zostały odświeżone i otwarte względem otoczenia. Oprócz powiększenia otworów okiennych od strony ogrodu projekt przewiduje lokalizację szerokiego tarasu w konstrukcji stalowej wraz z bezpośrednim zejściem na posesję. Relacja wnętrz domu z otoczeniem dzięki temu staje się wiele bliższa. To wszystko w stylistyce, która szanuje zastane podziały i stonowaną kolorystykę. Cokół budynku obłożony został płytką betonową imitującą jasną cegłę. Górna część elewacji została natomiast odświeżona nowym tynkiem z podkreśleniem otworów okiennych poprzez białe pasy obramowań. Zaokrąglenia balustrad mają nadawać inwestycji delikatności i odwoływać się do oryginalnej formy obiektu.

Projekt zakłada także kompleksowy remont wnętrz i przebudowę ich na styl określany mianem paryskiego Vintage. We wnętrzach widać nawiązania do form architektury obecnych na zewnątrz. Mowa tu przede wszystkim o łukach portali i sztukateriach, które nawiązują do gzymsów budynku. Oryginalne meble Retro wraz z nowoczesnymi dodatkami oddają współczesne podejście projektowe do klasyki. Wnętrza prezentują się jako przestrzenie jasne, dobrze doświetlone światłem naturalnym. Wyszukane wzornictwo i styl sprawiają, że przestrzeń mieszkalna daje poczucie ciepła i komfortu.